Järelvalveta asjad autos ja rannaliival: kuidas suvel reisides on vara kaitsta

28.07.2022

Viimased uudised

  • 26.03.2024
    Mootorratturitega juhtunud õnnetusi põhjustab valesti valitud kiirus
    Loen edasi...
  • 04.03.2024
    Töökaotus pole nii hirmutav, kui kindlustus maksab kodulaenu
    Loen edasi...
  • 12.02.2024
    Ilmataat tegi jälle autole külma? Kindlustuse kolm nõuannet krõbeda pakasega võitlemiseks
    Loen edasi...
Kõik uudised

Kodukindlustuse puhul mõeldakse tavapäraselt ikka kodule ja sealse vara kaitsmisele. Vähem on tuntud fakt, et kodukindlustus ulatub sageli riigipiirist kaugemale ja nii võib näiteks puhkusereisil puruks kukkunud või varastatud esemete/tehnika kulud katta kodumaal sõlmitud kodukindlustus.

Kindlustusettevõtte Gjensidige esindaja Denis Nikolajevi sõnul pole arusaadavalt kogu kodune vara alati kodus ja esemed rändavad koos omanikuga, kuhu iganes ta läheb. "Kuigi sõna "kodukindlustus" viitab kodule, siis tasub uurida kindlustuspakkujate tingimusi. Paljudel juhtudel ulatub kaitse tegelikult kodust väljapoole ja nii võib näiteks reisil õnnetult purunenud fotokaamera, varastatud nutikell või sülearvuti leida hüvitamist koduriigis," ütles ta ja lisas, et selliselt toimib ka Gjensidige kodukindlustus. Kõige sagedamini tuleb väljaspool kodu varakindlustuse juhtumeid ette katki läinud mobiiltelefonidega, mille paranduskulu on keskmiselt 465€.

Gjensidige tellitud ja NielsenIQ läbiviidud veebruarikuisest uuringust selgub, et Eesti inimesed peavad oma kõige väärtuslikumaks varaks kodu ja 64 protsendil on selle kaitsmiseks ka kodukindlustus. Võrreldes eelmise aastaga on kodukindlustajate arv tõusnud neli protsenti ning endiselt on kodukindlustus ülekaalukalt kõige populaarsem kindlustusliik peale kohustuslikku liikluskindlustust. Samas pole aga ligi neljandik inimestest oma kodu või koduse vara kaitsmiseks kasutusele võtnud ühtegi täiendavat abinõud.

Võrdluses Balti riikide naabritega on Eesti inimesed kõige eeskujulikumad kindlustajad. Kui Eestis oli veebruaris kodukindlustus 64% inimestest, siis Leedus oli kindlustajaid samal ajal 7% vähem ja Lätis koguni 15% vähem. Nikolajev tõdes, et kuigi kodukindlustus võib reisil olla hea abimees, ei asenda see tavapärast reisikindlustust. "Reisikindlustus aitab kaitsta inimesi ja tervist, et õnnetuse korral ei tabaks inimest veel teinegi, rahaline kriis," sõnas ta. Lisaks aitab reisikindlustus ka juhtudel, kui pagas lennureisi ajal kadunuks jääb või saabub hilinemisega.

Kodukindlustus on kasuks ka riigisiseselt reisides, mil kindlustust puhkuse ajaks ei tehta. “Esiteks on kodu äraoleku ajal kaitstud, nii et kui kodu peaks langema varguse ohvriks või veetoru ootamatult reisi ajal lõhkema, aitab kindlustus katta võimalikud kahjud. Teiseks on koduse vara kindlustusega kaitstud ka reisil kaasas olev vara,” ütles Gjensidige kindlustuse esindaja. Ühed sagedasemad juhtumid on jalgratta vargused.“ Tihtipeale inimesed ei tea, et ka jalgratas kuulub koduse vara alla ning jalgratta vargus on vastavalt tingimustele kindlustuse poolt hüvitatav,” lisas Nikolajev. Et aga kõik need juhtumid oleks kaetud, tuleb kindlasti üle vaadata, mida kodukindlustus endas hõlmab ning kas asjad on turvaliselt hoiustatud.

Suvisel ajal rannas vette minnes tasub tagada, et keegi seltskonnast jääb asju valvama või võimalusel jätta väärtuslikud asjad koju.  Autosse oma väärisesemeid jätta ei tasu, kuna ka see ei pruugi alati kõige turvalisem koht olla. “Tihtipeale ei ole võimalik rahakotti ja telefoni koju jätta ning kui ei ole ka kaaslast, kes asju valvaks, tulebki ise tähelepanelik olla ja oma asjadel silma peal hoida. Kui on plaan pikemaks ajaks rannal olevatest asjadest eemale minna - näiteks populaarse SUP lauaga sõitma, siis on telefoni ja rahakoti jaoks olemas näiteks veekindel kott, mille saab mugavalt vee peale kaasa võtta,” soovitas Gjensidige esindaja.

Gjensidige tellitud ja NielsenIQ läbiviidud uuringus küsitleti igast Balti riigist 1600 inimest vanuses 16–64. Andmed koguti 2022. aasta veebruaris.