Pime aeg kestab: miks on sõiduauto klaaside puhtus eluliselt tähtis?

12.01.2021

Viimased uudised

  • 26.03.2024
    Mootorratturitega juhtunud õnnetusi põhjustab valesti valitud kiirus
    Loen edasi...
  • 04.03.2024
    Töökaotus pole nii hirmutav, kui kindlustus maksab kodulaenu
    Loen edasi...
  • 12.02.2024
    Ilmataat tegi jälle autole külma? Kindlustuse kolm nõuannet krõbeda pakasega võitlemiseks
    Loen edasi...
Kõik uudised

Sõiduki klaasid on sõna otseses mõttes aknad teele ja tuisusel ajal on nende puhtus äärmiselt oluline, et tagada liiklejate turvalisus. Õnnetuste oht on halva ilma ja kehvade teeolude tõttu  kõrge, halb  nähtavus läbi sõiduauto klaaside tõstab seda riski veelgi ning õnnetus on lihtne tulema.

Gjensidige kindlustusseltsi kahjukäsitluse osakonna juhataja Maarika Mürgi sõnul peaksid autojuhid praegu erilist tähelepanu pöörama oma sõiduki klaaside ja peeglite puhtusele.

"Aasta pimedaimal ajal tuleb nii linnas kui ka maanteedel sõita puhaste salongiklaaside , esitulede ja peeglitega. Kontrollida tuleb ka, et teele minnes on piisav kogus klaasipesuvedelikku ja et klaasipuhastid töötavad korrektselt,” ütles Mürk.

Mürk rõhutas, et klaaside ja peeglite seisukord mõjutab otseselt juhi käitumist. Kui esi- või küljeklaasid ja peeglid on porised või lumised siis on otsene oht tekitada liikluskahju, kuna kaasliiklejaid ei ole piisavalt vara võimalik märgata.

Mustad triibud esiklaasil on märk, et aeg on klaasipuhastid ehk kojamehed asendada

“Soetage korralikud kojamehed ja kontrollige vähemalt kaks korda aastas sõiduki esimesi kui tagumisi kojamehi, et need oleksid pragudeta ning  deformatsioonita. Eriti just viimastel kuudel on klaasipuhastitel olnud palju tööd – sademed, mustus, sool, külm. Taolistes tingimustes kuluvad kojameeste kummist pinnad eriti kiiresti ja kulunud klaasipuhastid võivad kriimustada auto esiklaasi. Kui märkate, et kojamehed ei puhasta aknaid korralikult ning jätavad aknale triipe, siis on tõenäoline, et kojamehed on kulunud ning need tuleb välja vahetada. Mõnikord piisab ka kojameeste kummist pindade puhastamisest, sest teedelt klaasile langenud mustus kleepub kojamehe kummist osale. Soovitatav on kojamehi vahetada vähemalt 1-2 korda aastas,” ütles Mürk.

Mürk rõhutab, et sõiduauto tahavaatepeeglite puhtus  on samuti väga oluline. „Nähtavus peeglite kaudu võib samuti halvendada või parandada sõidukvaliteeti, mistõttu tuleb peeglid enne sõidu algust puhtaks teha. Paljudel sõiduautodel on soojendusega peeglid – sellisel juhul ei ole vaja neid kaabitsaga puhastada, vaid tuleb  oodata, kuni nende küttekehad soojenevad ja jää ära sulab,” soovitab Gjensidige esindaja.

Jäätunud klaasi tuleb käsitleda ettevaatlikult

Autoakendega tegeleva Carglassi esindaja Sven Freibergi sõnul külm ise aknaklaasidele kahjusid ei põhjusta, kuid külma saabumisega on sagedased juhtumid, kus klaasis olnud täke hakkab pragunema. „Täke võib olla selline, millest sõiduki kasutaja oli teadlik, ning selline pragunemine ei tule üllatusena, kuid samas on sagedased ka juhtumid, kus täkke pragunemine tuleb suure üllatusena. Kliendi poolt esitatakse teade, et klaas pragunes iseeneslikult. Pärast klaasi ülevaatust aga selgub, et varjatud kohas või kusagil nähtaval oli väga väike täke klaasis juba varem,“ rääkis Freiberg.

Kuna külmal ajal on täkke pragunemise risk tavapärasest palju suurem, soovitab ta pragunemise ennetamiseks pöörduda spetsialisti poole, kes täkke ära parandab.

Talvisel ajal rikuvad klaasi ka kriimustused, mis on põhjustatud klaasi valesti puhastamisest jääkraabitsate või kulunud klaasipuhasti abil. Vältida tasuks metallist jääkraabitsaid. „Tihti on enne sõitu kiire, mistõttu ei jõua autojuhid auto piisavat soojenemist ära oodata, mil klaasidel olev jää hakkab sulama, vaid hakatakse kraabitsaga neid jõuliselt puhastama. Sõiduki esiklaasil olev jää ja lumi võib olla segunenud liiva ja poriga, mistõttu puhastamise ajal satuvad liivaterad kraabitsa alla ja tulemuseks on kriibitud klaas,“ hoiatas Freiberg.

Autojuhi meelespea:

  • Kontrolli enne sõidu alustamist klaaside, tulede ja  peeglite  puhtust ning veendu, et teele minnes oleks piisavalt klaasipesuvedelikku.
  • Külmemaks hooajaks tuleks valida klaasipesuvedelik, mis töötab efektiivselt ka madalatel temperatuuridel.
  • Kui kojamehed jätavad autoklaasile triipe, on need tõenäoliselt kulunud ja vajavad väljavahetamist. Kulunud kojamehed kriimustavad auto esiklaasi.
  • Puhasta regulaarselt  sõiduki salongiklaaside sisepinda, et sinna kogunenud mustus ei piiraks nähtavust.
  • Lase klaasil olevad täkked parandada enne, kui need hakkavad pragunema. Külmal ajal on täkke pragunemise risk väga kõrge.
  • Varu enne väljasõitu aega, et lasta autol soojeneda ja klaasidel puhtaks sulada. Kui aga kasutad siiski kraabitsat, vali pigem pehmemast materjalist kui metallist või väga jäigast plastikust kraabits.
Kui sõidukil on esiklaasi soojendus, tasub see külmal või niiskel ajal peale sõiduki käivitamist sisse lülitada. Lume korral on soovitav kõik klaasid ka lumest puhtaks pühkida,  nii saab soojenev esiklaas kiirelt puhtaks ja on võimalik turvaliselt liiklusesse suunduda.