Grillime, aga ohutult!

Eestlasi on ikka peetud grillirahvaks. Kui päike väljas ja õuetermomeeter näitab vähemalt kümmet soojakraadi, pannakse aiagrill huugama. Kevade saabudes on poeletid rikkalikust grillikraamist lookas ning meedia jagab nippe ja nõuandeid kõige paremate grillroogade valmistamiseks. Jah, on hea teada, kuidas valmistada maailma parimat grill-liha, aga kõigel sellel pole mõtet, kui kogu ettevõtmine võib kurvalt lõppeda.

Üks korralik grillipidu algab õigesti valitud asukohast ja asukohale vastavast grillist. Kuidas tagada grillimisel ohutus? Kuhu paigutada aias söe- ja puugrill? Millist grillseadet kasutada terrassil ja rõdul? Nõuandeid ohutuks grillimiseks jagab Gjensidige kahjude osakonna peaekspert Margo Kruusma.

Terrassi- ja rõdugrillid

Grillida saab põhimõtteliselt igal pool: terrassil, rõdul, aias. Vastavalt asukohale tuleb aga valida õige grillseade: puu-, söe-, gaasi- või elektrigrill. “Teatud grille võib kasutada rõdul ja terrassil ning mõnda tohib kasutada vaid koduaias kindlal pinnasel,” räägib Kruusma.

Rõdul ja terrassil tohib kasutada ainult selliseid grillseadmeid, mis ei tarvita tahket kütust (nt söe- või puugrill) ning mis on lubatud tootja kasutus- ja ohutusjuhendis. “Kuna rõdu ja terrass on hoone osad, on seal tahke kütusega grilli kasutamine keelatud. Juhtub grill ümber minema, lenduv säde või hõõguv põlevmaterjali osake puitterrassi alla kukkuma, on tuleõnnetus kiire tulema. Seega on rõdul soovitatav kasutada ainult elektrigrilli või gaasigrilli, kui seadme tootja seda lubab.” Lisaks tuleks kortermajas arvestada korteriühistu kehtestatud piirangutega – kui rõdul grillimine on keelatud, siis tuleb sellest ka kinni pidada.

Grilli paika sättides peab selle ümber jätma piisavalt vaba ruumi: see ei tohi olla vastu seina ega puutuda kokku kergesti süttivate materjalidega ehk tuleks järgida tootja juhiseid. Ainult nii tagatakse terrassil ja rõdul ohutu grillimine.

Terrassil ja rõdul grillimiseks:

 • Kui rõdu ja terrass on hoone osa, siis ära kasuta seal tahkel kütusel (nt söe- või puugrill) töötavat grillseadet.
 • Kasuta ainult elektri- või gaasigrilli, kuid veendu enne, et seadme kasutusjuhend seda lubab.
 • Tee selgeks korteriühistu poolt kehtestatud grilli kasutamise reeglid.
 • Jäta grilli ümber piisavalt ruumi, et küttekeha ei põhjustaks süttimist.
 • Jälgi, et grillimisel tekkiv suits ja lõhnad ei häiriks naabreid.
 • Ära jäta grilli järelevalveta!
 • Hoia veeämber või tulekustuti käepärast! Pärast grillimist veendu, et seade oleks korralikult välja lülitatud.

Aiagrillid

Kõige turvalisem on mis tahes grilliga süüa valmistada aias. Lahtise leegiga puu- ja söegrill on mõeldud ainult aias kasutamiseks ning jälgida tuleb ka kaugust hoonetest. “Küttepuudega grillseade peab paiknema hoonetest, põlevmaterjalidest, metsast ja kuivanud taimedest vähemalt 5 meetri ja grillsöega grillseade minimaalselt 2 meetri kaugusel,” selgitab Kruusma. Lisaks peab grill olema tasasel ja mittesüttival pinnasel ning võimalike tuleõnnetuste vältimiseks tuleb hoida käeulatuses veega täidetud ämber või tulekustuti.

Aias ja looduses grillimiseks:

 • Kasuta söe- või puidugrilli üksnes koduaias grillimiseks.
 • Paigalda grillseade hoonest eemale tasasele, mittesüttivale pinnasele. Puugrill hoonest vähemalt 5 meetri ja söegrill vähemalt 2 meetri kaugusele.
 • Enne grillimist puhasta grilli vahetu ümbrus kuivanud taimedest, okstest ja muudest põlevmaterjalidest. Vajadusel kasta kuiv maapind veega märjaks.
 • Ära grilli tuulise ilmaga, sest sädemed võivad kanduda kuni 200 meetri kaugusele.

Grill 1

 
 • Hoia veeämber ja tulekustuti grillides alati käepärast.
 • Ära jäta grilli järelvalveta.
 • Pärast grillimist veendu, et grillis olev tuli oleks korralikult kustutatud.
Grill 3 

 

Ohutut grillimist!

Grill 4