Tõnis Tuisk Autokliinikust annab nõu: "Üks minu lemmik puhkamise viise on teha suvel mõnenädalane automatk. Autoga reisides näed rohkem, on soodsam ja saad valida tundest ja ilmast sõltuvalt teise suuna, kuhu poole sõita."

Enamasti just enne puhkusi on inimestel topelt palju toimetusi ja kõigele ei jõua alati mõelda. Kui ka sina plaanid oma suvepuhkuse ajal kasutada autot, siis on hea, kui saad kindel olla selle seisukorras. Keegi ei taha ju keset reisi hakata autot remontima. Kuna suvel on ka remonditöökodades puhkused ja varuosa tarnijatel pikemad tarneajad ning kõige valmis saamine võib võtta rohkem aega, on hea, kui võtad juba varakult ühendust spetsialistiga. Nemad kontrollivad su auto üle ning vahetavad või remondivad selle, mis vaja.

Üheski asjas ei saa olla lõpuni kindel, kuid turvalisema enesetunde annab see, et oleme hetkel teinud kõik vajaliku selleks, et su sõiduk korras oleks.

Autokliiniku seitse soovitust enne pikemat automatka:

  1. Kontrolli pidurid - klotsid, kettad. Tihtipeale me ei näe kui kulunud on piduriklotsid. Kui abrasiivkate nendel kaob, siis rikuvad nad ka pidurikettaid. Ka piduriketastel võivad olla kuumusest ja vanusest tingitud mõrad.
  2. Rehvid. Kontrolli, kas rehvimuster on piisav pikema sõidu läbimiseks. Kui on plaanis sõita lamellrehviga ka suvel, siis tasub arvestada sellega, et lõunamaa soojemates temperatuurides kulub rehvimuster kiiremini. Lisaks kontrolli, et rehvikummil ei ole löökidest tekkinud munasid ega mõrasid. Võta reisile kaasa alati ka korralik tagavararehv.
  3. Veermiku kontroll. Kui silla detailid on kulunud, siis hakkavad nad kolisema. Lisaks sellele, et nendega võib olla ohtlik sõita, hakkavad nad pikemate sõitude puhul ka häirima.
  4. Silla reguleerimine. Kui auto jookseb otse, siis on sellega lust sõita. Lisaks säästab see rehve ja kütust kulub ka vähem.
  5. Mootori õli ja filtrid. Läbisõit võib automatkadel olla suur. Seega on hea vaadata, millal sai viimane hooldus tehtud. Kui järgmise hoolduseni on jäänud veel aega, siis tasuks arvestada sellega, mis on läbisõit eesootaval puhkusel. Kolme nädalaga on võimalik läbida 4000-6000 kilomeetrit või isegi rohkem.
  6. Kliimaseade. Kliimaseadme korrasolekus tasub samuti veenduda. Meil on küll alles kevad, aga südasuvel Haanjas, Horvaatias või Prantsusmaal oleks sellest palju abi.
  7. Esiklaas ja kojamehed. Klaasi mõra või kivitäketest rikutud klaas häirib nii juhti kui kaasreisijaid. Korralikud kojamehed tagavad selle, et ka vihmase ilmaga sujuks sõit muretult.