Suvevaheajal plaanivad paljud Eesti pered reise nii kodumaal kui ka välisriikides. Kui reisiplaanid hõlmavad ka lapsi, muutub eriti oluliseks ettevalmistus. Kas lapse pass on kehtiv? Mis juhtudel on tarvilik teise vanema notariaalne nõusolek? Kui kaua kehtib lapse Euroopa ravikindlustuskaart? Just sellistele küsimustele tuleks enne teele asumist vastused leida. Et protsess oleks lihtsam, panime kirja kõige olulisemad punktid, mida lastega reisimise eel läbi mõelda – alates vajalikest dokumentidest kuni terviseteemade ja kindlustuspakkuja valimiseni.
Eestlased armastavad reisida – seda kinnitab ka Gjensidige kindlustusseltsi 2024. aasta kevadel tehtud uuring, mille järgi plaanivad sel suvel maakoju või veekogude äärde puhkama minna ligi pooled Eesti elanikest (46%). Pea kolmandik (27%) on oma plaanidesse lisanud ka välismaareisi. Põhjalik ettevalmistus aitab vältida tarbetut stressi ja tagab, et puhkus tõepoolest puhkus oleks – nii suurtele kui väikestele. Kindlustusfirmad puutuvad tihti esimesena kokku ootamatute olukordadega reisil, olles abiks nii tervisemurede, reisitõrgete kui ka muude probleemide korral. Milliseid olulisi asju soovitavad kindlustuseksperdid lastega reisimise eel kindlasti silmas pidada?
Uuri eelnevalt sihtriigi nõudeid
Kindlustusfirma Gjensidige Eesti filiaali juht Raido Kirsiste tuletab meelde, kui oluline on enne reisi sihtriigi nõuetega põhjalikult tutvuda. „Enne sihtkoha valimist tasub uurida, millised dokumendid ja tervisenõuded konkreetses riigis kehtivad. Eriti siis, kui plaanitakse reisida eksootilisematesse paikadesse, võib mõnel juhul vajalik olla ka vaktsineerimine,“ rõhutab Kirsiste.
Enne sihtkoha valimist tasub uurida, millised dokumendid ja tervisenõuded konkreetses riigis kehtivad.
Seetõttu tasub juba varakult üles otsida nii enda kui laste vaktsineerimispassid ning vaadata üle ka andmed. Terviseportaalis, kus on näha hiljutised vaktsineerimised. Kahtlemata on terviseteemade puhul esmaseks nõuandjaks lapse või vanema perearst.
Kontrolli dokumentide kehtivusaega
Teiseks on oluline aegsasti enne reisi üle kontrollida, kas kõikidel reisijatel on kehtiv pass või ID-kaart. Laste reisidokumentide kehtivusaeg on täiskasvanutega võrreldes lühem: alla 15-aastase lapse pass kehtib vaid 5 aastat. Lisaks tuleb arvestada, et paljud riigid nõuavad, et dokument kehtiks mitte ainult kogu reisi vältel, vaid ka mitu kuud pärast plaanitavat tagasipöördumist. Sageli on see ajavahemik kolm kuni kuus kuud.
„Seetõttu ei tasu dokumentide uuendamist jätta viimasele hetkele,“ rõhutab Kirsiste. Ta soovitab veenduda, et kui pereliikmetel on olemas ravikindlustus, siis oleksid kõigil olemas ka kehtivad Euroopa ravikindlustuskaardid. Uute kaartide tellimine on lihtne ja käib läbi eesti.ee portaali, kuid ka sellega tuleks alustada varakult – juhuks kui postitamine või taotluse töötlemine aega võtab.
Vajadusel vormista notariaalne nõusolek
„Kui laps reisib ilma mõlema vanemata või ainult ühe vanemaga, tasub kindlasti eelnevalt tutvuda sihtriigi ning lennufirma või muu vedaja reeglitega,“ soovitab kindlustusekspert. Mõned riigid ja vedajad nõuavad sellisel juhul teise vanema notariaalselt kinnitatud nõusolekut, ilma milleta võib lapsel tekkida takistusi piiri ületamisel.
Kui laps reisib ilma mõlema vanemata või ainult ühe vanemaga, tasub kindlasti eelnevalt tutvuda sihtriigi ning lennufirma või muu vedaja reeglitega.
Välisministeeriumi portaal Reisi Targalt juhendab, et ka siis, kui lapsega reisib täiskasvanu, kes ei ole lapse vanem ega seaduslik hooldaja – näiteks vanavanem või peretuttav –, peab tal kaasas olema mõlema vanema ühine kirjalik nõusolek. Kas sellest piisab või on vajalik notariaalselt kinnitatud dokument, sõltub reisimarsruudil läbitavate riikide nõuetest. Seetõttu on mõistlik vajalikud dokumendid varakult ette valmistada ja tutvuda täpsema infoga Reisi Targalt portaalis.
Uuri, milliseid lisateenuseid saad soovi korral kasutada
“Üks nipp, mis võib eriti väärtuslik olla just värsketele lapsevanematele, on meenutada, et mitte igas olukorras ei pea kogu eluks vajaminev varustus kaasas olema,” jagab Kirsiste olulist nõuannet. Lapsevanematel võib reisi eel tekkida mitmeid küsimusi. Kust saab vajadusel kuuma vett? Kust leida lisakäru? Mida teha, kui laps ei suuda pikalt järjekorras oodata?
Gjensidige esindaja soovitab tutvuda autorendifirmade ja lennujaamade pakutavate teenustega lastega reisijatele. Paljudes lennujaamades saab kasutada tasuta lastekärusid, minna lennukile eelisjärjekorras, küsida kuuma vett piimasegude jaoks või toidu soojendamiseks. Sageli leidub ka mängunurki või eraldi perealasid, mis aitavad ootamist kergemaks muuta. Rendiautodel on seevastu sageli olemas vajalikud turvahällid ja -toolid.
Ära unusta reisikindlustust
Kõige olulisem on reisides siiski kogu pere turvalisus ja tervis. Välisriikidesse reisides on tarvilik sõlmida reisikindlustus, mis aitab vältida olukorda, kus õnnetu juhus reisil tekitab perekonna eelarvesse suure augu või takistab kiiret abi saamist. “Pea meeles, et laste organism reageerib tundlikumalt nii kliima kui toidu muutustele, pikkadele reisidele ja ajavööndi erinevustele,” hoiatab Kirsiste. Tervis on meie kõigi suurim vara, mistõttu peaks iga reisiv pere olema kindlustatud.
Tervis on meie kõigi suurim vara, mistõttu peaks iga reisiv pere olema kindlustatud.
“Leebemate tervisehädade korral saab pere palju ise ära teha, mistõttu paki seljakotti hädavajalikud ravimid palaviku, seedeprobleemide ja allergiate vastu. Lisaks ära unusta päikesekaitsevahendeid ja desinfitseerimisvedelikku,” selgitab Kirsiste. Tõsisemate tervisehädade ning vigastuste korral on reisikindlustus eriti suureks abiks, sest katab spetsialiseeritud meditsiinilise abi ning vajadusel ka lapse koju toomise kulud. Oluline on meeles pidada, et Euroopa ravikindlustuskaart ei kata kõiki arstiabi kulusid, mis võivad reisil tekkida.
Kindlustuseksperdi sõnul ei tohiks arvata, et kindlustus pole vajalik näiteks lähiriikidesse reisides. „Kogemused näitavad, et õnnetus ei hüüa tulles. Teise riigi piirid tähendavad tihti hoopis teistsuguseid olusid ja suuremaid kulutusi – olenemata sellest, kas reisida 200 või 2000 kilomeetri kaugusele.”
“Meditsiiniabi kaitse on iga reisi lahutamatu osa, kuid meie kogemus näitab, et ligi 70% reisikindlustuse kahjudest on seotud reisi ärajäämise, transpordi hilinemise või pagasiga,” selgitab Kirsiste. Hoia meeles, et lastega reisides võib kaasas olla palju kallist varustust – kärud, meditsiiniseadmed, beebimonitorid ja muu elektroonika –, seetõttu on oluline kaitsta ka pagasit. Gjensidige pagasikindlustus hüvitab pagasi hilinemise, kahjustumise, kaotsimineku, hävimise või röövimisega seotud kulud. Gjensidige esindaja kinnitusel pakub ettevõte kõige laiema kindlustuskaitsega reisikindlustust Eesti turul.