Ekspert selgitab: kohustuslik liikluskindlustus hüvitab ka ümbrusele tekkinud kahju

02.11.2020

Viimased uudised

 • 24.05.2024
  Reisil võib ootamatu tervisemure tõttu minna arstivisiit maksma mitu tuhat eurot
  Loen edasi...
 • 08.05.2024
  KUULA | Mida reisikindlustust sõlmides tähele panna?
  Loen edasi...
 • 06.05.2024
  Kindlustusekspert annab nõu: päikesepaneelide seadistamisel tuleb just paigaldamisel eriti hoolikas olla
  Loen edasi...
Kõik uudised

Liikluskindlustus on kohustuslik kõigile liiklusregistris registreeritud sõidukitele, andes kindluse, et kahjujuhtumi tagajärjel hüvitatakse kannatanule tekkinud kahju. Sõltuvalt sõiduki tehnilistest parameetritest võib kindlustusmakse suurus sama isiku erinevatele sõidukitele olla ühe ja sama kindlustusseltsi juures erinev. Gjensidige kindlustuse toote- ja riskijuht Marko Privoi selgitab, kuidas kujuneb liikluskindlustuse hind ning mille põhjal peaks endale sobiva kindlustuspakkuja valima.

„Kindlustusseltsid võivad kasutada kindlustusmakse arvutamisel erinevaid parameetreid, aga üldises plaanis võetakse arvesse nii isiku kui sõidukiga seotud andmeid. Näiteks isiku puhul vaadatakse, kui palju on ta minevikus omanud sõidukeid, millele ta on soetanud liikluskindlustuse lepinguid, ning kui palju on tema sõidukitega tekitatud süülisi kindlustusjuhtumeid. Samuti võetakse arvesse piirkonda, kuhu isik rahvastiku- või äriregistri järgi on registreeritud. Sõiduki andmetest kasutatakse kindlustusmakse arvutamiseks üldisi tehnilisi parameetreid,“ lausus Privoi.
Näiteks on kindlustusmakse üldiselt kõrgem noorel linnainimesel võrreldes samas vanuses inimesega maapiirkonnas, kes sõidab sarnase sõidukiga. Seda kõike statistilisel põhjusel – noortel juhtidel, kes sõidavad linnaliikluses, tuleb tõenäolisemalt rohkem ette liiklusohtlikke olukordi, mis võivad lõppeda õnnetusega.

Tihti tekib inimestel küsimus, mis vahe on liikluskindlustusel ning kaskol. „Kohustuslik liikluskindlustus on vastutuskindlustus ning hüvitab kahju, mille oled liiklusõnnetuse tagajärjel tekitanud teistele isikutele, kuid vabatahtlik kaskokindlustus hüvitab varakindlustusena sinu autole tekkinud kahju siis, kui oled ise avarii põhjustanud või juhtub sõidukiga mõni muu õnnetus,“ tõi Privoi esile.
Ta rõhutas, et mõnikord arvatakse ekslikult, et liikluskindlustus piirdub teisele sõidukile tekitatud kahju hüvitamisega, kuid tegelikult laieneb kindlustuskaitse ka näiteks kannatanute haiglaarvetele ja muule varale ning ka kahjustada saanud ümbrusele, näiteks liiklusmärkidele, tänavapiiretele ja ekstreemsematel juhtudel ka näiteks õnnetuspaigal asfaldi taastamisele.
„Näiteks, sõidukiga Toyota Yaris (aastast 2003) ) tekitatakse liikluskahju Audi Q8-le (aastast 2020), mille tulemusena sõidab Audi teelt välja. Sõiduki täiskahju korral võib sõiduki hüvitis küündida isegi 100 000 euroni, mis kehtiva liikluskindlustuse puudumisel tuleb Toyota Yarise juhil omast taskust kinni maksta. Kui Audis sai vigastada mõni inimene, kuuluvad ka isikule tekkinud vigastused liikluskindlustuse alusel hüvitamisele,“ selgitas Privoi.

Mida pidada silmas valides endale kindlustuspakkujat?

Gjensidige sõidukikindlustuse toote- ja riskijuht selgitas, et kuigi liikluskindlustuse kaitse ulatus on seaduses piiritletud, pakuvad mõningad kindlustusseltsid lisaks standardkaitsele täiendavat lisakaitset. „Näiteks sisaldab Gjensidige tavapärane liikluskindlustus alates eelmisest aastast ka Euroopa Liidu sisest puksiirabi kaitset õnnetuse põhjustajale, mis võimaldab vajadusel kasutada tasuta puksiirabi teenust sõiduki transportimiseks sündmuskohalt remondi- või hoiukohta. Selline kaitse aitab juhul, kui sõiduk ei ole peale kahjujuhtumit enam liikumisvõimeline või kui seda ei tohi enam liikluses kasutada. Välismaal toimunud juhtumite korral võib puksiiri teenus osutuda oluliselt kallimaks võrreldes Eesti hindadega, Gjensidige hüvitab Euroopa Liidus puksiirabi kuni 800 euro väärtuses.

Ärandatud sõiduki liikluskindlustus katkeb automaatselt

Privoi rõhutas, et kui üldjuhul kehtib liikluskindlustuse leping tähtajaliselt ning selle lõppemisel annavad kindlustusseltsid eelteavituse kaudu lepingu pikendamise vajadusest märku, siis juhul, kui sõiduk on ärandatud ja sellest teavitatakse politseid, katkeb tagaotsitavaks kuulutatud sõiduki liikluskindlustuse leping automaatselt. „Ühe näitena saab esile tuua juhtumi, kus isik ei leia kaubanduskeskuse parklas oma pargitud sõidukit üles ja teavitab sellest politseid. Kui sõiduk lisatakse politsei poolt tagaotsitavate sõidukite nimekirja, kustutab Maanteeamet sõiduki ajutiselt liiklusregistrist ning seetõttu lõpeb automaatselt kehtiv liikluskindlustuse leping. Kuid kindlustuskaitse ei taastu iseenesest, kui politsei selle sõiduki tagaotsitavate sõidukite nimekirjast eemaldab, vaid sõidukile peab sõlmima uue kindlustuslepingu“ kirjeldas Gjensidige toote- ja riskijuht. Sõidukite liikluskindlustuse kehtivust saab kontrollida igaüks Liikluskindlustuse Fondi veebilehelt.