Advendiaja meelespea. 11 nõuannet, et pühadeaeg ohutult mööda saata

28.11.2018

Viimased uudised

  • 26.03.2024
    Mootorratturitega juhtunud õnnetusi põhjustab valesti valitud kiirus
    Loen edasi...
  • 04.03.2024
    Töökaotus pole nii hirmutav, kui kindlustus maksab kodulaenu
    Loen edasi...
  • 12.02.2024
    Ilmataat tegi jälle autole külma? Kindlustuse kolm nõuannet krõbeda pakasega võitlemiseks
    Loen edasi...
Kõik uudised

Kuigi rahvakalender tunneb küünlakuuna veebruari, põletatakse suurim kogus küünlaid novembri lõpust uue aasta esimeste päevadeni ja just sel perioodil on suurim oht ka koduste tuleõnnetuste juhtumiseks. Ära lase neil toimuda!

Gjensidige kindlustuse kahjukäsitluse osakonna juhataja Maarika Mürk kutsub inimesi tähelepanelikkusele ja valvsusele nii enda kui lähedaste suhtes, sest nii on võimalik suurem osa õnnetusi ära hoida.

„Küünlad toovad pimedal ajal kodudesse valgust ja sooja hubasust, kuid nende põletamisse hooletult suhtudes, võivad kahjud olla väga suured,“ märkis Mürk. „Eriti tähelepanelik tuleb olla säraküünalde kasutamisel sisetingimustes ja pigem tasuks seda üldse vältida, sest sädemete pritsimine on kontrollimatu ja kunagi ei tea, kuhu need maanduda võivad. Alati tuleb valvas olla kamina või ahju kütmisel.“

Küünalde põletamisega on seotud mitu ohtu. Neist tavapärasem on küünla põletamine lõpuni, eriti jalal või alusel, mis ei ole tulekindel. Taht võib kuuma küünlarasva sisse pikaks ajaks hõõguma jääda ning aluse lõpuks süüdata. Seepärast on soovitatav alati jätta mõnesentimeetrine varu.

„Endiselt on kodusid, kus tuppa toodud jõulupuule pannakse ehteks ka elusa tulega küünlad. See on ülimalt ohtlik, sest ilmselt on igaüks näinud, kui kiiresti kuusk põleb. Eriti selline, mis mõnda aega toas kuivanud on,“ hoiatas Mürk. „Samuti tuleb küünlad hoida eemal kardinatest ja teistest kergesti süttivatest materjalidest.“

Haruldased ei ole näiteks juhud, kus küünaldest on süttinud aknalauad ja -raamid või kummutid ning kodudes on jõulurõõmu asemel põlengud ja tahmakahjustused.

Gjensidige kindlustuse soovitused küünalde ohutuks põletamiseks:

1.         Ära jäta põlevat küünalt ega muud tuleohtlikku allikat kunagi täiskasvanu tähelepanuta. Kodunt lahkudes kustuta küünlad alati.

2.         Kodust lahkudes kustuta alati siseruumides asuvad elektri abil töötavad jõulutuled ja teised sarnased kaunistused.

3.         Hoolitse, et tikud, tulemasin või muu tulesüütamisvahend ei satuks lastele kättesaadavasse kohta.

4.         Aseta küünal stabiilsele ja mittepõlevale alusele.

5.         Kui küünlal on plastikust, kangast või muust põlevast materjalist kaunistused, siis eemalda need.

6.         Pane tähele, et ei jätaks küünalt põlema kohta, kust lapsed või lemmikloomad võiks selle ümber ajada.

7.         Küünalt kustutades veendu, et leek kustuks täielikult ning taht ei jääks hõõguma.

8.         Küünalt kustutades aseta käsi teisele poole leeki varjuks ning ära puhu leeki ära liiga suure hooga. Nii võid pritsida kuuma küünlarasva laiali ja põhjustada ohtliku olukorra.

9.         Ära põleta kodus säraküünlaid või teisi sarnaseid tooteid, mille põlemist ja sädemete lendu sa ei suuda kontrollida.

10.       Ära lase kunagi küünlal lõpuni põleda, vaid jätta mõnisentimeetrine varu. Ka õueküünalde puhul.

11.       Hoolitse, et sinu ja su lähedaste kodus oleks igas toas töökorras suitsuandurid. Kindlusta oma kodu ja kodune vara ning pea meeles sõlmida ka vastutuskindlustus, et sinu poolt põhjustatud õnnetuse korral, oleksid sa nõuete eest kaitstud.