Pimestav kevadpäike suurendab autoõnnetuste arvu

24.03.2023

Viimased uudised

 • 24.05.2024
  Reisil võib ootamatu tervisemure tõttu minna arstivisiit maksma mitu tuhat eurot
  Loen edasi...
 • 08.05.2024
  KUULA | Mida reisikindlustust sõlmides tähele panna?
  Loen edasi...
 • 06.05.2024
  Kindlustusekspert annab nõu: päikesepaneelide seadistamisel tuleb just paigaldamisel eriti hoolikas olla
  Loen edasi...
Kõik uudised
Viimaste päevade pimestav kevadpäike muudab liiklemise keeruliseks ning nii on õnnetused kerged tulema. Märtsikuus toimub aasta lõikes tavaliselt enim õnnetusjuhtumeid ja väga mitme avarii põhjustajaks võib pidada just pimestavat kevadpäikest. Kindlustusselts Gjensidige on meeldetuletuseks pannud kirja mõningad nõuanded, kuidas kevadpäikesega turvaliselt liigelda.

“Kõige pimestavam on päike just varahommikul ning õhtul, mil tõusev ja loojuv päike on horisondi lähedal,” kommenteeris Gjensidige kindlustuse esindaja Denis Nikolajev. Statistika näitab, et enamasti on liiklusõnnetuse põhjuseks see, et päikesest pimestatud juht ei jõua õigeaegselt pidurdada. “Harvemal juhul sõidavad päikesest pimestatud juhid vastassuunavööndisse või ei märka möödasõitu sooritades vastutulevat autot, mistõttu on kokkupõrge praktiliselt vältimatu,” lisas Nikolajev.

Hoia päikeseprillid autos

Päikeseprillid võiksid autos olla tegelikult aastaringselt, sest mõnikord võib ka talvisel ajal päike end ootamatult näidata. Kevade saabudes on päike aga tihedam külaline, mil just tööpäeva lõpus on päike pimestavalt madalal ning siis on head ning kvaliteetsed päikeseprillid lausa hädavajalikud. Võimalusel tuleks eelistada kindlasti hea UV-kaitsega prille, mis vähendavad silmade väsimist pikemal sõidul.

Kontrolli ja hoolda oma autoklaase

Sarnaselt prilliklaasidele tuleks hoolt kanda ka oma autoklaaside eest. Autoklaase tuleks puhastada nii seest kui väljast, sest talvega kogunenud niiskus ja tolm teevad nägemise hägusemaks. Lisaks kogunenud tolmule võib kevadine päike esile tuua ka talve jooksul klaasile tekkinud kriimud ning täkked, mis hakkavad vaatevälja segama. Võimalusel tuleks esiklaasi täkked parandada või vajadusel asendada esiklaas uuega. Selline väike asi nagu õigete vahenditega autoklaasi pesemine nii seest kui väljast võib mõnikord päästa tõsisemast liiklusõnnetusest.

Pööra tähelepanu ka sõiduki klaasipuhastitele, mis on talvistes karmides oludes tööd teinud, et need oleksid valmis kevadisteks vihmadeks. Kui klaasipuhastajad jätavad esiklaasi puhastades jooni, on aeg need vahetada, sest vigane klaasipuhastaja rikub ka esiklaasi pinda ja tekitab nähtavuses probleeme.

Arvesta heitlike ilmaoludega 

Kuigi päeval päistab päike ja tunne on kevadine, siis päikese loojudes võib temperatuur langeda alla nulli ning teedele tekkida kiilasjää. Sellega peaks arvestama sõites nii linnas kui maanteel. Isegi kui stardid pärastlõunal sooja päikesepaistega Tallinnast, võivad teed Tartusse jõudes juba jääs olla. “Kevade tulekuga suurenevad ka seda tüüpi õnnetused, kus juht muutub hajameelseks, ei arvesta adekvaatselt ilmastiku- ja liiklusolusid või ei märka teist sõidukit, kuna päike pimestab,” kinnitas Nikolajev.