Eelista autosõitu lendamisele! Kõik, mida pead teadma lemmikloomaga reisimise kohta

10.08.2022

Viimased uudised

 • 24.05.2024
  Reisil võib ootamatu tervisemure tõttu minna arstivisiit maksma mitu tuhat eurot
  Loen edasi...
 • 08.05.2024
  KUULA | Mida reisikindlustust sõlmides tähele panna?
  Loen edasi...
 • 06.05.2024
  Kindlustusekspert annab nõu: päikesepaneelide seadistamisel tuleb just paigaldamisel eriti hoolikas olla
  Loen edasi...
Kõik uudised

Puhkuste aeg ei ole veel möödanik ja ilusad ilmad seisavad veel ees nii Eestis kui ka mujal. Kui ei ole soovi lemmiklooma puhkuse ajaks kellegi teise hoole alla jätta, tasub meeles pidada mõningaid nõuandeid, et reis mööduks stressivabalt nii lemmiku kui ka omaniku jaoks. 

Eesti Väikeloomaarstide Seltsi juhatuse liige Marit Veeber tuletab meelde, et välismaale reisides peaks veenduma, et täidetud on kõik reisimise nõuded: loomal peab olema mikrokiip ja EU-pass, samuti peavad üle 12-nädalased kassid, koerad ja valgetuhkrud olema vaktsineeritud marutaudi vastu. “Sõltuvalt sihtriigist võidakse nõuda ka tervisetõendit, ussirohu manustamist 24-120 tundi enne reisi või marutaudi vastaste antikehade tiitrit vereproovist, mis tuleb mõnikord teha isegi mitu kuud enne reisi. Soojematesse riikidesse reisides tuleks kindlasti paar päeva enne reisi manustada ka mõnd välisparasiitide vastast turjale tilgutatavat spot-on preparaati, sest sealsed puugid ja sääsed levitavad ka eksootilisemaid haigusi kui meile tuttav borrelioos,” sõnas Veeber.  

Reisimine lemmikloomaga nõuab hoolikat planeerimist. “Üks enim levinud viga on see, et reisidokumentide korrasolekut kontrollitakse liiga hilja - näiteks on marutaudi vaktsiin kaotanud kehtivuse (või pole seda üldse tehtud!) või on reisitud riiki, mis nõuab koerale ussirohu manustamist 24-120 tundi enne riiki sisenemist (näiteks Soome) jäänud vähem kui üks ööpäev. Seda aitab vältida õigeaegne tutvumine reisimise nõuetega, samuti võib alati näidata passi oma loomaarstile, et veenduda, et kõik vaktsiinid on ajakohased ja pass kehtiv.” 

Loomaarsti sõnul tuleks aegsasti looma reisiks ette valmistada, seda näiteks juhul, kui lemmikloom ei ole varem reisinud kandepuuris. „Kõige ohutum viis lemmikloomadele autos reisimiseks on sertifitseeritud ja testitud transpordipuur. See tagab mitte ainult turvalise reisimise, vaid ka mugava ja tuttava puhkepaiga lemmikloomale majutuskohas. Lisaks kipuvad loomad sageli reisi ajal salongis kiiresti ja ootamatult liikuma, mis võib ohustada juhi keskendumisvõimet ja tekitada liiklusohtliku olukorra. Seetõttu on puur parim valik nii koera, teie kui ka teiste liiklejate ohutuse seisukohalt,“ räägib Gjensidige kindlustus esindaja Denis Nikolajev.  

Puuri valides tuleb jälgida, et see oleks hea õhu liikuvusega ja piisavalt suur, et loom saaks täispikkuses püsti seista ja vabalt liikuda. Puuri põrand võiks olla kaetud teki või rätikuga. Asjatundjad soovitavad kasutada aset, millega loom on tuttav, sest see aitab maandada võõrast keskkonnast tingitud stressi. Sõidukis ei tohi unustada kinnitada mitte ainult ennast, vaid ka lemmiklooma puur. Kui aga lemmikloom ei tunne end transpordipuuris hästi, on võimalik soetada koertele ja kassidele eraldi turvavöö. Sõidumarsruuti planeerides tuleks sisse arvestada ka jalutuskäigud ja veepausid ning pidada meeles, et palava ilmaga loom autosse üksi ei jääks.

Looma kaelarihma külge tuleks panna ripats omaniku telefoninumbriga, et vältida lemmiku kadumist välismaal, kus ei pruugita kasutada taoliseid lemmikloomaregistreid nagu meil Eestis. Varuda tasuks vastavalt reisi viisile ja looma tervislikule seisundile ka ravimeid. “Kui ees ootab pikem autosõit või laevareis ja on oht, et lemmik võib jääda merehaigeks, tasub rääkida loomaarstiga, kes saab loomale määrata iivelduse vastast ravimit. Igal juhul tuleks ka hoolitseda, et pikaaegset ravi saava looma jaoks oleks kaasas piisav varu ravimeid.”  

Veeberi sõnul on oluline, et loomaomanik hindaks adekvaatselt looma iseloomu ja iseärasusi, et puuris olemine ja võõrasse keskkonda viimine loomas asjatut hirmu ja stressi ei tekitaks. “Sellisel puhul oleks parem loom koju jätta ning leida talle reisi ajaks hoidja,” tõdeb loomaarst. Puhkusele sõites tuleks kaasa võtta looma tavapärane toit ja võimalike kõhuhädade leevendamiseks vastav pasta või pulber. Väiksemate vigastuste jaoks võiks kaasas olla marlitampoone, iseliimuvat haavasidet ja alkoholivaba naha desinfitseerimise vahendit. “Kui reisisihtkohas on plaanis pikemalt peatuda, soovitan juba eelnevalt otsida mõne kohapealse loomakliiniku kontaktid, juhuks kui lemmikuga peaks midagi juhtuma,” soovitab Veeber. 

Loomakliiniku kontaktid on olulised ka Gjensidige esindaja silmis. “Reisile minnes tuleb olla valmis selleks, et kohapeal võib tekkida vajadus soetada loomale ravimeid või muud vajalikku. Ravimite hinnad ja tingimused, mille alusel neid müüakse, võivad olla erinevad, mistõttu tasub nende detailidega end eelnevalt kurssi viia.”

Mida lemmikule kaasa võtta?

Nii nagu teeme nimekirja oma reisikotti pakkides, tasub panna kirja ka asjad, mida vajab lemmikloom: 

• Toit ja toidukauss; 

• Maiustused; 

• Vesi, veepudel ja veekauss; 

• Kaelarihm ja jalutusrihm; 

• Lemmikmänguasjad; 

• Ravimid; 

• Loomadele ohutud putukatõrjevahendid; 

• Tekk ja rätik; 

• Kamm ja šampoon; 

• Kirbukamm- ja puugitõrje; 

• Kilekotid väljaheidete kogumiseks.