Jalgratturite ning jalakäijate pimeda aja meelespea

10.10.2018

Viimased uudised

 • 24.05.2024
  Reisil võib ootamatu tervisemure tõttu minna arstivisiit maksma mitu tuhat eurot
  Loen edasi...
 • 08.05.2024
  KUULA | Mida reisikindlustust sõlmides tähele panna?
  Loen edasi...
 • 06.05.2024
  Kindlustusekspert annab nõu: päikesepaneelide seadistamisel tuleb just paigaldamisel eriti hoolikas olla
  Loen edasi...
Kõik uudised

Jalgratturite ning jalakäijate pimeda aja meelespea

Sügisene pime aeg tähendab suuremat riski õnnetusse sattuda nii jalakäijatel kui ka jalgratturitel, kuna valgust neelav märg asfalt raskendab autojuhtidel nende märkamist. Helkuri ning tulede puudumisel ei pruugi autojuht aga neid üldse märgata. Tuletame siinkohal meelde elementaarsed nõuded selleks, et nii jalakäijad kui ka ratturid liikluses nähtavad oleksid.

Maanteeameti statistika kohaselt on tänavu pimedal ajal autolt löögi saanud 65 helkurita jalakäijat. Jalgratturid on tänavu liiklusõnnetustes viga saanud 191 korral. 7 jalakäijat ning 4 ratturit on käimasoleval aastal kokkupõrkes sõidukiga kaotanud elu.

Gjensidige kahjukäsitluse osakonnajuht Maarika Mürk paneb kõigile jalakäijatele ning ratturitele südamele, et pimedal ajal enda nähtavaks tegemine on elulise tähtsusega. “Uuringud on näidanud, et helkuri puudumist põhjendatakse endale sageli asjaoluga, et liigeldakse autoga. Samas liiklevad kõik autojuhid ka jalakäijatena näiteks parklast väljudes ja teed ületades. Jalakäijatel ning ratturitel palun arvestada asjaoluga, et  helkuri ning tulede puudumine muudab nad autojuhtide silmadele nähtamatuks. Õnnetusi jalakäijate ning ratturitega juhtub paraku sageli—iga päev saab kokkupõrkes sõidukiga viga 5 jalakäijat ning 1 rattur, mitmed neist ei pääse sellest eluga. Helkurit kutsutakse soodsaimaks elupäästjaks ja täpselt nii see ongi,” lisas Mürk.

     Liikluseeskirja kohaselt peab jalgrattal olema:

 • töökorras pidur ja signaalkell
 • ees valge ja taga punane ning vähemalt ühe ratta mõlemal küljel kollane või valge helkur
 • pimedal ajal või halva nähtavuse korral ees valge ja taga punane põlev tuli.

  Liikluseeskirja kohaselt peab jalakäija:

 • halva nähtavuse korral või pimedal ajal teel liikudes kasutama helkurit või valgusallikat
 • helkur, mida kasutab jalakäija, peab vastama standardi EVS-EN 13356 nõuetele.

Lisaks tuletame meelde, et jalakäija peab maanteel liiklema alati vasakus teeservas ning helkuri õige asukoht on põlve kõrgusel teepoolsel küljel. Nii jalgratturi kui ka jalakäija märgatavust parandab oluliselt ohutusvest või helkurmaterjaliga varustatud eredavärviline riietus.