Kuidas Suur Paugutamine kahjudeta üle elada?

18.12.2023

Viimased uudised

 • 18.12.2023
  Kuidas Suur Paugutamine kahjudeta üle elada?
  Loen edasi...
 • 12.12.2023
  UURING - eestlased hoolivad oma elust kolm korda rohkem kui lätlased
  Loen edasi...
 • 31.10.2023
  UURING | Igas kümnendas kodus varitseb oht nii elule kui rahakotile
  Loen edasi...
Kõik uudised

Ilutulestik on justkui pühade paratamatu osa. Paraku jääb üürike rõõmuhetk pühaliku sätendamise taustal pea ainsaks positiivseks momendiks. Iga-aastased kahjud põlevate majade ja korterite, vigastatud inimeste ja hukkunud loomadega annavad ilutulestikule hoopis tumedama mõõtme. Kuidas neid kahjusid vähendada, selgitab Gjensidige kindlustuse filiaalijuht Raido Kirsiste.

“Minuga ei juhtu ju midagi!”

“Sarnane suhtumine on paradoksaalsel kombel enamasti isegi õige,” sõnab Gjensidige kindlustuse esindaja. Tõepoolest, sageli ei juhtugi “minuga”, – sest rakett lendab hoopis kellegi teise aknasse, auto pihta või tabab kõige hullemal juhul juhuslikku möödakäijat.

Sageli juhtub siiski õnnetusi ka hooletu ilutulestiku laskja endaga, peamiselt tugevad põletused kätel ja näol ning vigastatud silmad. Traagilisemate juhtumite hulka kuuluvad kaotatud näpud ja kahjuks ka mitmed surmajuhtumid.

Pühadeõnn pöördub tihti õnnetuseks just liigse alkoholikoguse tõttu. Kirsiste sõnul on avalik saladus, et aasta viimasel õhtul võtab üleliigse kihiseva klaasikese isegi inimene, kes muidu selget piiri pidada oskab. Just ebaadekvaatses olekus tekkinud julgus ja hooletus on see, mis viib tihti raketi- ja muude õnnetusjuhtumiteni.  

Loomade jaoks algab iga aasta sõjaga

Loomade-lindude jaoks on vana-aastaõhtu aga selgelt kõige traumeerivam hetk aastas, mis ei möödu kunagi kahjudeta. Aleksei Turovski sõnul ei oska kodu- ega metsloomad, erinevalt inimesest, paugutamist ja eredaid valgussähvatusi oodata ega mõista. Nii hukkub ilutulestiku mõjul sadu, kui mitte tuhandeid Eesti loomi ja linde – otsesesse šokisurma, paanikas end välja kurnates või endale viga tehes.

Kuidas ennast pühade eest kaitsta?

– Loobu rakettidest ja paugutajatest. Valguse, müra ja mürkainete reostus, riskid inimestele ja varale ning hukutav mõju loomadele ei kaalu üles hetkelist rõõmu.   

– Jäta ilutulestik kainele täiskasvanule. Kui ilma paugutamata ei saa, siis las tegeleb sellega vähemalt vastutusvõimeline inimene, kes suudab lugeda juhendit ja tagada ohutuse kõigile. 

– Vii lemmikloom akendest kaugemale, soovitavalt maja keskele vannituppa, hoia teda lihtsalt hellalt süles või paku talle lemmikmaiustusi. Tee nii, et sinu lemmik end võimalikult turvaliselt tunneks.  

– Vali ulatusliku kaitsega Gjensidige kodukindlustus, mis katab lisaks kodule ja varale ka kõrvalhooned. Vastutuskindlustus hüvitab isegi kahju naabritele, näiteks kui sinu rakett lendab naabri räästasse või laps jääkamakaga tema autot mõlgib.      

– Säilita oma sissetulek õnnetusjuhtumi kindlustusega. Pidude perioodil suureneb ka õnnetuste risk. Sellele lisanduvad talispordi ja niisama libedaga kaasnevad ohud. Nii saad keskenduda tervenemisele, mitte maksmata arvetele.